Główna O Nas Aktualności Projekty Publikacje Kontakt
2008.02.21
NA POMOC SPOŁECZNOŚCIOM LOKALNYM. Pomimo upływu wielu lat od zmiany systemu społeczno- gospodarczego, część mieszkańców naszego kraju nadal nie radzi sobie z problemami wynikającymi z sąsiedztwa uciążliwych zakładów(...)
2007.11.28
W dniu 30.11.2007 r. o godz. 13.00 w siedzibie Biura Polskiego Klubu Ekologicznego, Kraków, ul. Sławkowska 26 A odbędzie się konferencja prasowa Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz Polskiej Zielonej Sieci.(...)
2007.10.12
W dniu dzisiejszym Towarzystwo na rzecz Ziemi wniosło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie odwołanie od decyzji środowiskowej Burmistrza Zatora umożliwiającej prywatnemu inwestorowi realizację małej elektrowni wodnej na rzece Skawie w Podolszu. (...)
Wsparcie społeczności lokalnych zagrożonych inwestycjami szkodliwymi dla środowiska
 
Konferencja "Wybrane problemy udziału społeczności lokalnych w sprawach z zakresu ochrony środowiska"

W dniach 14 do 16 listopada 2008 roku w Dobczycach k. Krakowa, Towarzystwo na rzecz Ziemi zorganizowało ogólnopolską konferencję pt. "Wybrane problemy udziału społeczności lokalnych w sprawach z zakresu ochrony środowiska". Było to spotkanie podsumowujące dotychczas realizowany projekt "Wsparcie społeczności lokalnych zagrożonych inwestycjami szkodliwymi dla środowiska". Zaproszenie do udziału w szkoleniu otrzymali głównie przedstawiciele tych społeczności, którym przez blisko rok Towarzystwo udzielało pomocy prawnej i obywatelskiej.

Obecni byli zatem liderzy grup z ośmiu województw, m.in. osoby sprzeciwiające się realizacji dróg ekspresowych i szybkiego ruchu przecinających obszary Natura 2000 oraz ścisłą zabudowę mieszkaniową. Poza tym grupa osób reprezentujących Społeczny Komitet Ochrony Krajobrazu Ziemi Kościerskiej zmagających się z planowanym rozszerzeniem terenów pod wydobycie żwiru i związaną z tym wycinką 107 ha lasu. Pojawili się również mieszkańcy z Podlasia zagrożeni budową zakładu zagospodarowania odpadów, przedstawiciele osiedla "Leśne" z Ostrołęki zmagający się z uciążliwością funkcjonowania rębaka i sortowni węgla w bliskiej odległości od osiedla mieszkaniowego, grupa osób z województwa dolnośląskiego borykająca się z problemem planowanej fermy norek na Pogórzu Kaczawskim. Licznie przybyli również przeciwnicy rozwijających się ostatnio masowo w Polsce elektrowni wiatrowych lokalizowanych na granicy osiedli ludzkich oraz w jednym przypadku ptasiej ostoi Natura 2000. Obecny był również przedstawiciel społeczności lokalnej z Myscowej sprzeciwiającej się budowie zapory na Wisłoce, a także osoby zaangażowane w działania przeciwko budowie spalarni odpadów w Krakowie, asfaltowni w woj. małopolskim i śląskim oraz rozszerzenia działalności kopalni skalenia na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Większość uczestników konferencji stanowili przedstawiciele ośmiu kluczowych grup wyłonionych w czasie trwania projektu. Przez ostatnich 10 miesięcy przyjmowaliśmy zgłoszenia, a także sami szukaliśmy miejsc i społeczności lokalnych sprzeciwiających się inwestycjom stanowiącym potencjalnie zagrożenie dla ich zdrowia, bezpieczeństwa i jednocześnie najbliższego środowiska przyrodniczego.

Wykłady prezentowane podczas konferencji zostały dostosowane do potrzeb i problemów uczestników. W trakcie spotkania omówiono udział społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska, uprawnienia i obowiązki stron w postępowaniach administracyjnych, procedurę wywłaszczania pod inwestycje publiczne oraz odralniania gruntów rolnych i leśnych, a także regulacje prawne dotyczące form ochrony przyrody w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Natura 2000 oraz ustawę o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku. Wykłady były prowadzone z aktywnym udziałem słuchaczy, którzy odnosząc omawiane kwestie do sytuacji znanych z własnego środowiska, poprzez swoje uwagi i pytania aktywnie uczestniczyli w całości zajęć.

Część warsztatowa spotkania dotyczyła zagadnienia wytycznych do raportów środowiskowych, które zostały omówione na konkretnym przykładzie. Dodatkowo, grupa miała również okazję zapoznać się z warsztatem pracy dziennikarza i spróbować własnych sił przy konstruowaniu krótkich tekstów prasowych. Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali od organizatorów pakiet materiałów informacyjnych dot. omawianych problemów.

Zwieńczeniem konferencji było powołanie Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Ochrony Środowiska. Pod deklaracją o przystąpieniu do niej podpisało się 30 osób zaangażowanych w ponad 20 spraw na terenie całego kraju.

Paulina Adamska

wróć na poczštek strony



Pakiet materiałów informacyjnych:

  1. Uprawnienia i obowiazki strony w postepowaniu amdinistracyjnym
  2. Udzial sopleczenstwa w podejmowaniu decyzji
  3. Formy ochrony przyrody.
  4. Ocena oddziaływania na środowisko
  5. Ustawa o zapobieganiu i naprawie szkod w srodowisku
  6. Procedura wywlaszczania pod inwestycje.
Pliki w formacie pdf - do otwarcia mozna użyć np. programu Adobe Reader, do pobrania tutaj


wróć na poczštek strony
 
Strongly reconstructed by MM Bytom
Desing based on Sarkis' project