Główna O Nas Aktualności Projekty Publikacje Kontakt
2008.02.21
NA POMOC SPOŁECZNOŚCIOM LOKALNYM. Pomimo upływu wielu lat od zmiany systemu społeczno- gospodarczego, część mieszkańców naszego kraju nadal nie radzi sobie z problemami wynikającymi z sąsiedztwa uciążliwych zakładów(...)
2007.11.28
W dniu 30.11.2007 r. o godz. 13.00 w siedzibie Biura Polskiego Klubu Ekologicznego, Kraków, ul. Sławkowska 26 A odbędzie się konferencja prasowa Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz Polskiej Zielonej Sieci.(...)
2007.10.12
W dniu dzisiejszym Towarzystwo na rzecz Ziemi wniosło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie odwołanie od decyzji środowiskowej Burmistrza Zatora umożliwiającej prywatnemu inwestorowi realizację małej elektrowni wodnej na rzece Skawie w Podolszu. (...)
Wsparcie społeczności lokalnych zagrożonych inwestycjami szkodliwymi dla środowiska
 
Pomimo upływu wielu lat od zmiany systemu społeczno-gospodarczego, część mieszkańców naszego kraju nadal nie radzi sobie z problemami wynikającymi z sąsiedztwa uciążliwych zakładów oraz z zagrożeniami związanymi z rozwijającymi się masowo inwestycjami ingerującymi w środowisko. Nadal mają poważne problemy z dostępem do informacji, są zaskakiwani i stawiani przed faktami dokonanymi, nie znają swoich uprawnień i nie potrafią z nich korzystać, są przeświadczeni o bezsensowności walki z potężnymi inwestorami. W wielu miejscach rodzi to poważne konflikty społeczne i ekologiczne, powodując spadek zaufania do państwa i jego instytucji. Niejednokrotnie naraża inwestorów na nieprzewidziane i zbędne koszty (związane np. z blokowaniem inwestycji z powodu protestów i/lub nie zachowania wymaganych procedur przy podejmowaniu decyzji). Wielu ww. sytuacji można uniknąć przy prawidłowo prowadzonym, przejrzystym postępowaniu administracyjnym, które będzie uwzględniało udział społeczny.

Wychodząc naprzeciw powyższym problemom, postanowiliśmy w br. rozpocząć nowy projekt pod tytułem "Wsparcie społeczności lokalnych zagrożonych inwestycjami szkodliwymi dla środowiska". Dzięki środkom finansowym Unii Europejskiej, na naszą pomoc mogą liczyć społeczności lokalne, przeciwstawiające się próbom realizacji przedsięwzięć szkodliwych dla ich zdrowia i bezpieczeństwa, a także zagrażających ich najbliższemu otoczeniu.

W tym celu wytypujemy 8 konfliktogennych miejsc w Polsce. Mieszkańcy z tych obszarów mogą oczekiwać od nas pełnego wsparcia eksperckiego, w tym opieki prawnej oraz szkoleń. Priorytetowo zamierzamy traktować mieszkańców wsi i małych miasteczek, co nie wyklucza pomocy grupom z dużych aglomeracji miejskich. Szczególnie zależy nam na pomocy mieszkańcom z obszarów, na których inwestycje nie tylko zagrażają ich zdrowiu, ale również ingerują w miejsca wartościowe przyrodniczo (np. Natura 2000). Ostateczny (geograficzny) wybór grup będzie uzależniony głównie od specyfiki (szkodliwości) inwestycji, dobrej samoorganizacji i determinacji mieszkańców. Będziemy się bacznie przyglądać m.in. takim przedsięwzięciom jak m.in. spalarnie odpadów, wysypiska śmieci, planowane zapory wodne, drogi czy też uciążliwe zakłady przemysłowe. Ważne będzie także, na jakim etapie postępowania administracyjnego znajduje się dane przedsięwzięcie i w jakim stopniu mieszkańcy mogą realnie wpływać na kształt ostatecznych decyzji.

Więcej informacji udzielają:
Robert Wawręty, koordynator projektu, e-mail: wawrety@tnz.most.org.pl, tel. 508 585 130
Paulina Adamska, asystentka koordynatora projektu, paulina@tnz.most.org.pl, tel. 602 690 971

flaga Unii Europejskiej  
Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Za treść niniejszego dokumentu odpowiada Towarzystwo na rzecz Ziemi. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej wróć na poczštek strony
 
Strongly reconstructed by MM Bytom
Desing based on Sarkis' project