Główna O Nas Aktualności Projekty Publikacje Kontakt
2008.02.21
NA POMOC SPOŁECZNOŚCIOM LOKALNYM. Pomimo upływu wielu lat od zmiany systemu społeczno- gospodarczego, część mieszkańców naszego kraju nadal nie radzi sobie z problemami wynikającymi z sąsiedztwa uciążliwych zakładów(...)
2007.11.28
W dniu 30.11.2007 r. o godz. 13.00 w siedzibie Biura Polskiego Klubu Ekologicznego, Kraków, ul. Sławkowska 26 A odbędzie się konferencja prasowa Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz Polskiej Zielonej Sieci.(...)
2007.10.12
W dniu dzisiejszym Towarzystwo na rzecz Ziemi wniosło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie odwołanie od decyzji środowiskowej Burmistrza Zatora umożliwiającej prywatnemu inwestorowi realizację małej elektrowni wodnej na rzece Skawie w Podolszu. (...)
 
 
Wsparcie społeczności lokalnych zagrożonych inwestycjami szkodliwymi dla środowiska
Pomimo upływu wielu lat od zmiany systemu społeczno-gospodarczego, część mieszkańców naszego kraju nadal nie radzi sobie z problemami wynikającymi z sąsiedztwa uciążliwych zakładów czy z zagrożeniami związanymi z rozwijającymi się masowo inwestycjami ingerującymi w środowisko. (...)
Stawy Przeręb. Eko-muzeum Karpia
Ogólnym celem projektu jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz różnorodności biologicznej na terenie Krainy Karpia i Ślepoworona, tj. w gminach Kotliny Oświęcimskiej na obszarze których znajdują się najstarsze stawy rybne, a w szczególności gminach Zator, Oświęcim, Przeciszów i Spytkowice. (...)
Publikacje
 

okładka

Przyroda kompleksu leśno-stawowego w Brzeszczach-Nazieleńcach

Kompleks leśno-stawowy w Brzeszczach-Nazieleńcach to przykład cennego przyrodniczo miejsca stworzonego i utrzymywanego dzięki gospodarce rybackiej. Należy on do jednych z najciekawszych kompleksów w Dolinie Górnej Wisły. Dolina ta jest ważnym miejscem lęgowym dla wielu rzadkich ptaków wodno-błotnych oraz jednym ze strategicznych miejsc odpoczynku podczas ich jesiennej i wiosennej wędrówki.
Publikacja ta pomaga odkryć piękno tego mało znanego, a pełnego uroku i skarbów przyrody zakątka.
Wydawcy: Towarzystwo na rzecz Ziemi, CZAPLON - lokalna Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

2004 rok, 52str., B5, kolorowe zdjęcia*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
wróć na początek strony

okładka

Elzbieta Gierek, Ilona Gwiżdż, Zbiór zadań matematycznych o tematyce ekologicznej

Publikacja prezentuje zadania matematyczne dotyczące problemów ochrony środowiska. przeznaczone dla klas 6-tych szkoły podstawowej oraz pierwszych klas gimnazjum. Zbiór zadań to ciekawa i innowacyjna forma edukacji ekologicznej. Zadania matematyczne wskazują liczbowo problemy środowiskowe, dzięki którym młodzież jest w stanie policzyć np. ilość odpadów trafiających na składowisko odpadów komunalnych (i koszty ich składowania), ilość wody zużywanej podczas kąpieli i brania prysznica, ilość energii potrzebnej do ogrzania jednego pomieszczenia, i potrzebną ilość węgla do jej uzyskania, itp. Zadania będą pobudzać zainteresowanie młodzieży problematyką ochrony środowiska, zachęcać do jej zgłębiania w trakcie dalszej edukacji, a także do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Ok. 60 str. A5, kolorowa okładka.*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
wróć na początek strony

okładka

Unia dla środowiska. Najlepsze krajowe przykłady.

W publikacji zaprezentowano 16 projektów realizowanych na rzecz środowiska przez administrację państwową i samorządową, związki gminne, prywatne przedsiębiorstwa, samorządy gospodarcze oraz organizacje pozarządowe. Opisane przykłady dobrano w taki sposób, aby w miarę możliwości zaprezentować pełne spektrum beneficjentów, rozwiązań i obszarów działania, przedsięwzięcia małoskalowe i duże inwestycje, realizowane w mniejszych i większych miejscowościach. Wyboru dokonano w oparciu o przeprowadzoną ankietę, rozesłaną do kilku tysięcy potencjalnych beneficjentów projektów Unii Europejskiej. Spośród nadesłanych materiałów wybrano najciekawsze rozwiązania. Kryteria wyboru stanowiły głównie: obszar działań projektu, osiągnięte lub planowane efekty ekologiczne oraz społeczno-ekonomiczne, skala przedsięwzięcia, innowacyjność, wielkość dotacji unijnej oraz stopień zaawansowania prac i udział społeczności lokalnej w wykonaniu danego zadania. W opracowaniu zaprezentowano projekty zakończone lub zaawansowane. Tylko w jednym przypadku, opisano przedsięwzięcie fizycznie nie rozpoczęte. Wymagało ono jednak omówienia, z uwagi na jedną z najwyższych dotacji przyznanych w Polsce na działania chroniące środowisko.

Oświęcim 2003, 30str. A4, publikacja bezpłatna*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: www.tnz.most.org.pl/dokumenty/publ/nkp/info.htm wróć na początek strony

okładka

Korzyści i szanse rozwoju wynikające z wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Publikacja zawiera materiały z konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się w dniach 16-18 czerwca br. Problematyka referatów związana jest głównie z możliwościami rozwojowymi związanymi z wykorzystaniem OZE. Poruszanych jest tu wiele aspektów wykorzystania odnawialnych źródeł energii takich jak: możliwość redukcji lokalnego bezrobocia, systemowe podejście do wykorzystania zasobów OZE, przygotowanie realizacji inwestycji w sektorze publicznym. Część referatów zawartych w publikacji dotyczy także: źródeł finansowania inwestycji z zakresu źródeł odnawialnych, polskich i unijnych przepisów prawnych oraz wykonywania audytów energetycznych. W materiałach tych zawarte są praktyczne przykłady oraz strategie wykorzystania odnawialnych źródeł energii wraz z analizą efektów.

Kraków - Oświęcim 2003, 100 str. A4, publikacja bezpłatna*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi Wersja internetowa: www.fwie.eco.pl/oze/ wróć na początek strony

okładka

Ochrona przyrody na obszarach rolnych

W tej publikacji można znaleźć referaty ze szkolenia: Ochrona przyrody na poziomie lokalnym w Kontekście przystąpienia Polski do UE - nowe wyzwania, szanse i zagrożenia dla polskiej przyrody (ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wodno-błotnych), które odbyło się w Osieczanach k. Krakowa w dniach 7-9 maja 2003. Tematy referatów obejmują swoim zakresem m.in.: prawodawstwo polskie i UE z zakresu ochrony przyrody, metody sporządzania opracowań ekofizjograficznych, inwentaryzację przyrodniczą, ochronę wybranych typów ekosystemów ze szczególnym uwzględnieniem terenów wodno-błotnych, możliwości rozwoju polskiego rybactwa stawowego, instrumenty finansowe w ochronie przyrody na obszarach rolnych na przykładzie programów rolno-środowiskowych, wykorzystanie rodzimych gatunków roślin do oczyszczania ścieków.

Oświęcim - Kraków 2003, 80 str. A4, publikacja bezpłatna*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi Wersja internetowa: www.tnz.most.org.pl/dokumenty/publ/ochrona/index.htm wróć na początek strony

okładka

Tworzenie lokalnych form ochrony przyrody

Publikacja składa się z trzech części: wybranych referatów z konferencji i szkoleń dot. ochrony przyrody organizowanych w 2002r., praktycznego poradnika ochrony przyrody (dzięki uprzejmości Klubu Przyrodników) oraz wzorów dokumentów przydatnych w projektowaniu, tworzeniu i utrzymaniu lokalnych form ochrony przyrody.
W publikacji znajdziemy m.in. omówienie znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody, ocenę znaczenia przyrody w planach zagospodarowania przestrzennego, sposoby tworzenia form ochrony przyrody, metody współpracy z organizacjami pozarządowymi i społecznościami lokalnymi przy tworzeniu takich form oraz sposoby unikania konfliktów społecznych przy realizacji przedsięwzięć przyrodniczych. Część poradnikowa to materiały Klubu Przyrodników prezentujące praktyczne wskazówki dotyczące ochrony różnych typów ekosystemów.
W publikacji znajdują się instrukcje dla wykonawców operatów szczegółowych szaty roślinnej, fauny, krajobrazu i przyrody nieożywionej oraz plan dokumentacji przyrodniczej projektowanego rezerwatu i plan jego ochrony.

Kraków 2002, 164 s. A4, publikacja bezpłatna*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi wróć na początek strony

okładka

Krajowe i unijne przepisy w zakresie ochrony środowiska

Publikacja jest zbiorem ok. 30 referatów pochodzących ze szkoleń przeprowadzonych przez Towarzystwo na rzecz Ziemi w I poł. 2002r. Były to szkolenia:
1. Ochrona środowiska w polityce, systemie prawnym i finansowym Unii Europejskiej (15-17 kwietnia 2002r.)
2. Nowe prawo ochrony środowiska na tle dyrektyw UE (15-17 kwietnia 2002r.)
3. Krajowe i wspólnotowe przepisy w zakresie ochrony wód i gospodarki wodnej (17-19 kwietnia 2002r.)
4. Nowe obowiązki przedsiębiorców i organów administracji w zakresie zagospodarowania odpadów (6-8 maja 2002r.)
5. Przepisy w zakresie ochrony przyrody, ochrony środowiska w rolnictwie, ochrony zwierząt i biotechnologii (8-10 maja 2002r.)

W aneksach umieszczono wykaz źródeł prawa z zakresu ochrony środowiska i obszerny wykaz stron WWW o pokrewnej tematyce. Publikacja dostępna także na płycie CD (łącznie z bogatym zbiorem materiałów uzupełniających).

Oświęcim 2002, 190 str. A4, cena (łącznie z płytą CD): 40 zł, dla organizacji ekologicznych bezpłatnie*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: http://www.tnz.most.org.pl/przepisy/ wróć na początek strony

okładka

Jak płacić podatki ekologiczne? Poradnik praktyczny.
(wyd. II zaktualizowane i uzupełnione)

Informator taki powinny otrzymywać wszystkie podmioty gospodarcze (a w szczególności noworejestrujące się). Znalazły się w nim podstawowe informacje nt. zasad naliczania i wnoszenia opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska obowiązujących od 1 stycznia 1998r. i gruntownie zmienionych w 2001 roku (kiedy to zmieniono sposób naliczania opłat i wprowadzono "samonaliczanie" opłat za pobór wód i zrzut ścieków). Opłaty wnosi się bez wezwania i decyzji - podobnie jak podatki od dochodów osobistych lub z działalności gospodarczej. Informator zawiera przykłady obliczeń zarówno w oparciu o obecnie obowiązujące, jak i "stare" przepisy, gdyż przy ew. egzekucji zaległych opłat Marszałek Województwa cofa się do 5 lat wstecz.

Oświęcim 2003, 52 str., A5, cena 3 zł/egz. do 100 szt., 2,0 zł/egz. 100 egz. i więcej
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa I: http://www.tnz.most.org.pl/ekopodatki/index.htm wróć na początek strony

okładka

Kompostowanie odpadów – dobry interes czy uciążliwa konieczność?

Publikacja promuje kompostowanie jako najlepszą metodę unieszkodliwiania odpadów organicznych. Przybliżono nowe technologie biologicznego unieszkodliwiania odpadów, systemy: Kneer, MUT – Herhof i MUT – Kyberferm na przykładzie funkcjonujących kompostowni w Zabrzu, Żywcu, Krakowie Płaszowie i Stockerau w Austrii. Przedstawiono kryteria wyboru technologii. Zaprezentowano potencjalne źródła finansowania inwestycji w zakresie zagospodarowania odpadów organicznych. Przedstawiono wyniki doświadczeń badających wartość nawozową kompostów i wermikompostów. Ponadto dokonano oceny sytuacji w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych w Polsce i omówiono regulacje prawne w zakresie postępowania z odpadami komunalnymi na tle przepisów UE. W publikacji przedstawiono także doświadczenia mieszkańców miasta Stockerau w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Publikacja zawiera tekst dyrektywy UE 1999/31/EC ws. ziemnych składowisk odpadów oraz listę dostawców urządzeń i technologii do kompostowania odpadów. Obowiązkowa lektura dla wszystkich samorządów wprowadzających systemy gospodarki odpadami i dokonujacych wyboru technologii kompostowania.

Kraków 2001, okładka miękka, 120 s. A4, publikacja bezpłatna*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: http://www.tnz.most.org.pl/dokumenty/publ/kompost/index.htm wróć na początek strony

okładka

Przyjazna środowisku ochrona przed powodzią

Publikacja poświęcona ekologicznym metodom ochrony przeciwpowodziowej. Omówiono w niej m.in. przykłady i przyczyny wielkich powodzi za granicą i środki jakie podjęto w celu ograniczania ich rozmiaru w przyszłości. Przedstawiono przyczyny ostatnich powodzi w Polsce oraz rzeczywisty wpływ urządzeń hydrotechnicznych na bezpieczeństwo powodziowe. Opisano negatywne oddziaływanie poszczególnych inwestycji hydrotechnicznych na środowisko naturalne. Zapoznano z szeregiem możliwych, przyjaznych środowisku metod ochrony przeciwpowodziowej. Pokazano jak można badać ich skuteczność, wykorzystując komputerowe modele symulacyjne. Podkreślono konieczność opracowania map terenów zalewowych. Specjaliści omówili rolę edukacji i informacji w ochronie przeciwpowodziowej. Ponadto przedstawiono przykłady renaturyzacji rzek w Niemczech.

Oświęcim 2000, 103 str., A5, cena: 20 zł
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: http://www.tnz.most.org.pl/dokumenty/publ/psopp/index.htm wróć na poczštek strony

okładka

okładka

Broszury prezentujące programy przyrodnicze Towarzystwa na rzecz Ziemi

Pierwsza broszura przedstawia realizowaną od 6 lat kampanię "Chrońmy dziką Sołę", której celem jest zwiększenie różnorodności biologicznej Soły i jej wybranych dopływów, przeciwdziałanie fragmentacji lasów łęgowych, odtworzenie topoli białej wzdłuż dolnej Soły oraz kreowanie świadomości społeczności lokalnych w zakresie roli i znaczenia doliny rzeki Soły oraz przyjaznych środowisku metod ochrony przed powodzią. Efektem jej realizacji jest wzrost wiedzy ekologicznej społeczności lokalnych, ilościowe i jakościowe wzbogacenie terenów nadbrzeżnych oraz regeneracja wybranych fragmentów dolin rzecznych. Kampania obejmuje swym zasięgiem 23 gminy leżące w granicach dorzecza Soły. W broszurze zaprezentowano prowadzone przez Towarzystwo działania na rzecz ochrony Soły, omówiono przyczyny dla których zostały podjęte, omówiono główne zagrożenia dolin rzecznych i sposoby ich proekologicznego zagospodarowania oraz bezpiecznej dla środowiska ochrony przeciwpowodziowej.





Druga broszura prezentuje realizowany od 2001 roku przez Towarzystwo oraz Ornitologiczną Grupę Roboczą Doliny Górnej Wisły CZAPLON program "Czynnej ochrony terenów wodno-błotnych doliny górnej Wisły". Jego celem jest zachowanie i zwiększenie bioróżnorodności stawów rybnych wraz z przylegającymi do nich terenami oraz wypracowanie modelu gospodarki stawowej sprzyjającej ochronie przyrody. Do strategicznych przedsięwzięć programu należą m.in.: stopniowe odtworzenie populacji kotewki orzech wodny, zahamowanie procesów degradacji torfowisk oraz stworzenie nowych siedlisk dla zagrożonych gatunków ptaków. Realizacja ostatniego zadania jest możliwa poprzez budowę platform pływających dla rybitw, wieszanie skrzynek lęgowych oraz sadzenie wierzb głowiastych i krzewiastych. Ponadto w programie prowadzone są działania z zakresu edukacji ekologicznej, w tym m.in. organizacja prelekcji wraz z warsztatami terenowymi dla szkół i młodzieży niepełnosprawnej oraz opracowywanie ścieżek dydaktycznych. Wszystkie działania na stawach są realizowane we współpracy z ich właścicielami i dzierżawcami. Na bieżąco prowadzony jest również stały monitoring flory i fauny.

Oświęcim 2002, odpowiednio 16 i 12 s. A4, publikacja bezpłatna* wróć na poczštek strony

okładka

Zestaw informacyjny dla placówek handlowych

Zestaw informacyjny dla placówek handlowychUstawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych nakłada na właścicieli placówek handlowych obowiązek informowania kupujących o dostępnych systemach zwrotu, zbiórki i odzysku, w tym recyklingu; właściwego postępowania z odpadami opakowaniowymi; znaczenia oznaczeń stosowanych na opakowaniach poprzez co najmniej przez wywieszenie odpowiedniej informacji w miejscu sprzedaży. Zestaw informacyjny pozwala na wypełnienie przez placówkę handlową ustawowego obowiązku. Składa się z wywieszki zawierającej informacje określone przez ustawę, plakatu zachęcającego do używania opakowań wielorazowych i naklejek zawierających wyciąg z ustawy (art. 13. ust. 1. mówiący że jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 25 m2 sprzedające napoje w opakowaniach jednorazowych, są obowiązane do posiadania podobnych produktów dostępnych w opakowaniach wielokrotnego użytku oraz art. 14., że jednostki handlu detalicznego są obowiązane do przyjmowania zwracanych i na wymianę opakowań wielokrotnego użytku).

Format wywieszki A4, format plakatów A2, format naklejek 1/5 A4, bezpłatnie*
Zamówienia wróć na poczštek strony

okładka

Proekologiczna gospodarka odpadami w gminie
wyd. II zmienione

W poradniku znalazły się teksty z konferencji "Gminne i regionalne programy zagospodarowania odpadów" i "Gospodarka odpadami w gminie", a także przygotowane specjalnie na potrzeby tej publikacji. Omówiono: problematykę zagospodarowania odpadów w gminie i gospodarki odpadami w świetle aktualnych przepisów prawa, zasady tworzenia programów gospodarki odpadami komunalnymi, źródła finansowanie przedsięwzięć dotyczących zagospodarowania odpadów, sposoby radzenie sobie z konfliktami wokół inwestycji dotyczących zagospodarowania odpadów, formy organizacyjne gospodarki odpadami, alternatywne w stosunku do spalania metody unieszkodliwiania odpadów medycznych. Zaprezentowano także najlepsze programy gospodarki odpadami (Żywiec, Słubice, Raciechowice, Kąty Wrocławskie, Cieszyn, "Dolina Redy i Chylonki") i rozwiązania praktyczne w zakresie zagospodarowania odpadów.

Oświęcim - Kraków 2000, 150 str., A4, cena: 20 zł, dla organizacji ekologicznych bezpłatnie*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi wróć na poczštek strony

okładka

Bóbr – gryzący problem?
Sposoby rozwiązywania konfliktów pomiędzy ludźmi a bobrami

W warunkach postępującego przekształcania środowiska przyrodniczego często zachodzi konflikt interesów pomiędzy bobrem a człowiekiem. Jednak o ile działalność człowieka rzadko jest korzystna dla przyrody, o tyle działalność bobrów może przywracać właściwe stosunki wodne, utrzymywać i zwiększać różnorodność biologiczną, ograniczać erozję, zwiększać tempo samooczyszczania się wód, etc. Miejsca zamieszkałe przez bobry są atrakcyjne dla człowieka pod względem estetycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym. Złotym środkiem byłoby zatem pokojowe współżycie obok siebie człowieka i bobra. Ale czy jest to możliwe?

Oświęcim 2000, 70 str., A5, cena 20 zł
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: dokumenty/publ/inne/gryz/index.htm wróć na poczštek strony

okładka

okładka

Spór o Sołę

Film opowiada o przyrodzie doliny Soły, jej zagrożeniach oraz przyczynach powodzi i sposobach jej ograniczania na przykładzie działań Towarzystwa na rzecz Ziemi. Przedstawia charakterystykę łęgów wierzbowo-topolowych. Prezentuje źródła powodzi i tradycyjne, jak się okazuje w większości nieskuteczne, metody walki z nimi w Polsce. Wskazuje na związek pomiędzy wycinką lasów łęgowych i prostowanem rzeki, a wielkością fali powodziowej. Film próbuje udzielić odpowiedzi na pytanie czy możliwe jest pogodzenie interesów ochrony terenów nadrzecznych z ochroną przeciwpowodziową. Podane są przykłady działań na terenie państw wysoko uprzemysłowionych takich jak Niemcy, Anglia, Francja i Stany Zjednoczone, gdzie w dużym stopniu udało się już to zrobić.

Oświęcim 1999, kaseta video, czas trwania 22 minuty, bezpłatnie*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi





Spór o Sołę

Działacze ekologiczni i przyrodnicy dowodzą, że regulacje rzek nie przyczyniają się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego, a w dodatku oznaczają zagładę naturalnych środowisk nadrzecznych. Opisano zakończoną sukcesem kampanię Federacji Zielonych - Oświęcim (obecnie Towarzystwa na rzecz Ziemi) przeciwko planom uregulowania Soły, a także wyniki badań przyrodniczych, z których wynika, że w Oświęcimiu udało się zachować fragmenty naturalnego lasu łęgowego.

Nakład wyczerpany
Wersja internetowa: http://www.tnz.most.org.pl/dokumenty/publ/spor/spis.htm wróć na poczštek strony

okladka

Co każdy przedszkolak o śmieciach wiedzieć powinien?

Jest to zestaw oryginalnych, bardzo bogato ilustrowanych ćwiczeń opisujący zagadnienia odpadów komunalnych, od wytworzenia śmieci w domu przez ich segregację, recykling, kompostowanie aż po inne metody utylizacji. Adresowany jest do sześciolatków i zerówkowiczów szkolnych. Oprócz prześledzenia informacji o odpadach przedstawianych przez przyjazną postać „Śmiecioludka”, każde z ćwiczeń wymaga samodzielnej pracy przedszkolaka (kolorowanie koszy do segregacji, wycinanie przykładowych śmieci i umieszczanie ich w odpowiednim koszu, przechodzenie labiryntu itp.). Dodatkową atrakcją jest gra planszowa i sticker (samoprzylepny znaczek) do przyklejania np. na lodówce, przypominające o praktycznych a zarazem proekologicznych metodach zagospodarowywania odpadów w domu i przedszkolu.

Kraków 2002, 32 kolorowe s. A4 w kształcie kosza na śmieci, kolorowa, foliowana okładka, ilustracje, cena 10 zł.
Zamówienia: Wydawnictwo "Zielone Brygady" wróć na poczštek strony

okładka

Co każdy uczeń o śmieciach wiedzieć powinien?
Zestaw ćwiczeń dotyczących problematyki odpadów komunalnych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum

Zestaw ćwiczeń dotyczących problematyki odpadów komunalnych. Pogrupowane tematycznie w czterech rozdziałach obejmujących problematykę ilości wytwarzanych odpadów komunalnych, metod ich unieszkodliwiania, gospodarowania odpadami w miastach i gminach oraz wpływu mieszkańców na nią. Obok celu, wykazu potrzebnych pomocy, czasu trwania, miejsca i metod realizacji zajęć oraz ich proponowanego przebiegu, w opisie każdego ćwiczenia zamieszczone są również aktualne dane dotyczące odpadów wraz z adresami stron internetowych instytucji zajmujących się tematyką odpadów.

Kraków 2001, 44 s. B5, kolorowa, foliowana okładka, cena: 10 zł.
Zamówienia: Wydawnictwo "Zielone Brygady" wróć na poczštek strony

okładka

Co każdy uczeń o śmieciach wiedzieć powinien?
Zestaw ćwiczeń dotyczących problematyki odpadów komunalnych – poradnik dla nauczyciela

Materiał zawarty w zestawie zawiera podstawowe definicje i metody postępowania z odpadami komunalnymi oraz ciekawe rozwiązania praktyczne prowadzenia lekcji, głównie przy użyciu aktywnych metod nauczania. Podane w prosty i przystępny sposób, do realizacji głównie w ramach lekcji przedmiotów przyrodniczych, ścieżek międzyprzedmiotowych oraz godzin wychowawczych.

Kraków 2001, 60 s. B5, kolorowa, foliowana okładka, cena: 10 zł.
Zamówienia: Wydawnictwo "Zielone Brygady"

informacja o autorkach:
dr Małgorzata Grodzińska-Jurczak – pracownik Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w edukacji ekologicznej. Prowadzi badania nad poziomem wiedzy i świadomości względem środowiska wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Autor pozycji naukowych i popularnonaukowych z zakresu edukacji ekologicznej. Opracowuje i wdraża programy nauczania, programy ścieżek międzyprzedmiotowych oraz konstruuje programy kampanii promocyjnych i edukacyjnych. Propagator aktywnych metod nauczania. Koordynator i współwykonawca krajowych i zagranicznych projektów badawczych i edukacyjnych w ramach edukacji formalnej i nieformalnej. Wykładowca i współautor kursu „Edukacja ekologiczna” dla studentów UJ.
mgr Marta Tarabuła – doktorantka w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista ds. ochrony środowiska w firmie LEM Projekt Sp. z o.o. w Krakowie. Prowadzi badania nad świadomością ekologiczną Polaków, głównie nauczycieli. Współtworzy i prowadzi szkolenia z zakresu ochrony środowiska dla młodzieży szkolnej oraz nauczycieli. Autorka pozycji naukowych, popularnonaukowych oraz programów z zakresu nowoczesnej edukacji ekologicznej. wróć na poczštek strony

okładka

Prawo ochrony środowiska

W publikacji omówione zostały regulacje prawne w zakresie ochrony środowiska zawarte w Ustawie Prawo Ochrony Środowiska, która dostosowuje nasze przepisy do wymagań UE. Przedstawiono przepisy ogólne ustawy, główne zadania jakie przewidziane zostały do realizacji przez organy administracji publicznej oraz omówiono strukturę innych ustaw, których przepisy odwołują się do przepisów Ustawy. W publikacji omówione zostały obowiązki podmiotów gospodarczych w świetle nowej ustawy i wymagania dotyczące pozwoleń ekologicznych, w tym nowo wprowadzonego pozwolenia zintegrowanego. Scharakteryzowany został system ochrony jakości wprowadzający nowe wymagania dotyczące przedsiębiorców i organów administracji publicznej w zakresie ochrony zasobów środowiska. W publikacji omówiono także przepisy dotyczące dostępu społeczeństwa do informacji o środowisku i ocen oddziaływania na środowisko zawartych w Ustawie i prawie międzynarodowym. Omówiono także wybrane zagadnienia dotyczące środków finansowo-prawnych, w tym nową instytucję w polskim prawie – program dostosowawczy.

Kraków 2001, okładka miękka, 100 s. A4, publikacja bezpłatna*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: www.tnz.most.org.pl/dokumenty/publ/pos/index.html wróć na poczštek strony

okładka

Nowe regulacje prawne w zakresie odpadów na tle dyrektyw Unii Europejskiej

W publikacji omówiono zasady gospodarowania odpadami komunalnymi określone w prawie unijnym i nowej ustawie o odpadach (w tym przepisy dotyczące spalania i składowania odpadów). Omówiono także przepisy dotyczące odpadów niebezpiecznych i specjalnych. Przedstawiono obowiązki podmiotów gospodarczych w zakresie ewidencji odpadów, spalania, składowania i międzynarodowego obrotu odpadami określone w nowej ustawie o odpadach oraz ustawie o opakowaniach. Przedstawiono obowiązki i uprawnienia gmin w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie oraz zadania organów administracji publicznej w związku z wdrażaniem nowych ustaw ekologicznych. W publikacji omówione zostały także najnowsze krajowe i unijne przepisy w zakresie zużytych wyrobów (ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, ustawa o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej), a także rola Inspekcji Ochrony Środowiska we wdrażaniu tych ustaw. Dokonano oceny stopnia dostosowania przepisów krajowych dotyczących odpadów do wymogów Unii Europejskiej. W aneksie umieszczono tekst Dyrektywy 2000/76/WE ws. spalania odpadów.

Kraków 2001, okładka miękka, 160 s. A4, publikacja bezpłatna*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: www.tnz.most.org.pl/dokumenty/publ/pos/index.html wróć na poczštek strony

okładka

Uprawnienia organizacji społecznych w dziedzinie ochrony środowiska

Jest to prawdopodobnie pierwsza publikacja omawiająca zasady udostępniania informacji i procedury OOŚ wynikające z nowej ustawy o dostępie do informacji i ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2000.109.1157). Ponadto w publikacji omówiono możliwości wpływania na decyzje organów administracji w zakresie lokalizacji inwestycji mogących stanowić zagrożenie dla środowiska, przedstawiono zasady funkcjonowania organów rządowych i samorządowych, omówiono procedurę powoływania i rejestracji stowarzyszeń. Szczegółowo zreferowano proces lokalizacji inwestycji i możliwości uczestniczenia w nim organizacji pozarządowych. Opublikowano najważniejsze - z punktu widzenia działań organizacji ekologicznych - akty prawne (lub ich fragmenty) koncentrując się na tych, które weszły w życie w ostatnim czasie. Podano także przykłady wzorów pism z jakimi można występować do organów administracyjnych.

Kraków 2000, 120 str., A4, publikacja bezpłatna*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: http://www.tnz.most.org.pl/dokumenty/publ/upraw/index.htm wróć na początek strony

okładka

Przepisy Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska

Publikacja jest zbiorem ok. 40 referatów pochodzących z cyklu seminariów pod tym samym tytułem realizowanego przez Towarzystwo na rzecz Ziemi w 2000 r. Zawiera szczegółowe omówienia najważniejszych aktów prawnych, stanowiska negocjacyjnego Polski oraz stopnia dostosowania prawa polskiego do przepisów unijnych w obszarach: ochrona wód i powietrza, hałas, odpady, chemikalia, biotechnologie, ochrona środowiska w rolnictwie, przedstawia również zagadnienia związane z historią Unii Europejskiej, jej strukturami i polityką w zakresie ochrony środowiska. W aneksie umieszczono obszerne opracowanie prof. Marka Górskiego nt. gospodarowania odpadami w prawodawstwie Unii Europejskiej.

Oświęcim 2000, 250 str., A4, cena 20 zł, dla organizacji ekologicznych bezpłatnie*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: http://www.tnz.most.org.pl/index_p.htm wróć na początek strony

okładka

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Dolina rzeki Soły.
Przewodnik po ścieżce dydaktycznej

Publikacja omawia florę i faunę oraz główne ekosystemy 3,5 kilometrowego odcinka ścieżki dydaktycznej - wytyczonej w oparciu o istniejącą sieć ścieżek i dróg doliny rzeki Soły w Oświęcimiu. Opracowanie zostało przygotowane głównie z myślą o młodzieży szkolnej, jednak z powodzeniem mogą korzystać z niego wszystkie osoby zainteresowane powiększaniem swojej wiedzy i poznawaniem otaczającej nas przyrody. Pamiętając o nauczycielach biologii i geografii autorzy zaproponowali kilkanaście tematów zajęć lekcyjnych. Podczas wycieczek i zajęć terenowych można się zapoznać z ekosystemami: stawowym, rzecznym, łąkowym, leśnym oraz terenami podlegającymi silnej antopopresji. Przejście zaproponowaną trasą umożliwia poznanie roślin i zwierząt wchodzących w skład poszczególnych biocenoz, ich specyficzne przystosowania ekologiczne i strategie życiowe.

128 str., A5 (kolor), publikacja bezpłatna*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi wróć na początek strony

okładka

Materiały z seminariów "Przepisy Unii Europejskiej w zakresie odpadów"

Materiały te są zbiorem referatów, które zostały wygłoszone na seminariach "Przepisy Unii Europejskiej w zakresie odpadów", które odbyły się w Osieczanach k. Krakowa w dniach 20-22 września 1998r. i w Oświęcimiu w dniach 6-8 stycznia 1999r.

Zawierają informacje związane z przepisami Unii Europejskiej w zakresie odpadów: stanowienia prawa i struktury organów Unii Europejskiej, ogólnej charakterystyki przepisów Unii w zakresie odpadów (zapobieganie odpadom u źródeł ich powstawania, odpady niebezpieczne - w tym także obrót, odpady komunalne, opakowania, składowanie, spalanie), przepisy Unii w zakresie odpadów niebezpiecznych i specjalnych, przepisy Unii Europejskiej w zakresie odpadów stałych komunalnych, wytyczne dyrektywy 94/62/EEC dotyczącej opakowań i odpadów opakowaniowych, zapobieganie odpadom u źródeł i Czystsza Produkcja w prawodawstwie krajów Unii Europejskiej, teoria i praktyka (obrót odpadami, dostęp do informacji, nowe akty prawne), "dualny" system zagospodarowania odpadów w Niemczech i Unii Europejskiej, dostosowanie ustawodawstwa polskiego do uregulowań Unii.

200 str., A4, publikacja bezpłatna*
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: http://www.most.org.pl/otzo/publikacje/sem_ue/index.htm wróć na początek strony

okładka

Katalog Pozarządowych Inicjatyw Ekologicznych
wydanie II

Katalog zawiera informacje o 638 organizacjach społecznych i innych podmiotach zajmujących się ochroną środowiska, indeks tematyczny, wojewódzki i alfabetyczny. Organizacje skatalogowane są według województw (z uwzględnieniem nowego podziału administracyjnego), w których posiadają swoje siedziby; w każdym województwie nazwy organizacji uporządkowane są alfabetycznie. Zadaniem Katalogu jest dostarczenie wszystkim zainteresowanym bieżących informacji na temat działających na terenie kraju organizacji ekologicznych. Powinien znaleźć się w każdym urzędzie, ponieważ wg art. 100 znowelizowanej ustawy o ochronie środowiska do obowiązków organów administracji publicznej należy powiadamianie organizacji społecznych o przygotowywanych inwestycjach.

244 str., A4, publikacja bezpłatna*

Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: http://www.katalog.most.org.pl/

wróć na początek strony
okładka

Materiały z konferencji „Gminne i regionalne programy zagospodarowania odpadów - 10 lat doświadczeń” i „Gospodarka odpadami w gminie - najlepsze krajowe przykłady”

W materiałach omówiono: problematykę zagospodarowania odpadów w gminie i gospodarki odpadami w świetle aktualnych przepisów prawa, zasady tworzenia programów gospodarki odpadami komunalnymi, źródła finansowanie przedsięwzięć dotyczących zagospodarowania odpadów, sposoby radzenie sobie z konfliktami wokół inwestycji dotyczących zagospodarowania odpadów, planowanie przestrzenne jako wstęp do programu gospodarki odpadami w gminie. Zaprezentowano także najlepsze programy gospodarki odpadami (Żywiec, Słubice, Raciechowice, Kąty Wrocławskie, Cieszyn, „Dolina Redy i Chylonki, Zielona Góra) i rozwiązania praktyczne w zakresie zagospodarowania odpadów.

Materiały zostały zastąpione drugim wydaniem poradnika "Proekologiczna gospadarka odpadami w gminie" wróć na początek strony

okładka

Materiały seminaryjne „Unia Europejska - zagadnienia ogólne”

W materiałach omówiono: historię Unii Europejskiej, jej struktury i politykę w zakresie ochrony środowiska, prace legislacyjne związane z transpozycją wspólnotowego prawa ochrony środowiska, zadania administracji publicznej, zasady współdziałania organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego we wdrażaniu prawa wspólnotowego w zakresie ochrony środowiska. Zawarto też informacje na temat stanowiska negocjacyjnego, szacunku kosztów oraz strategii wdrażania prawa wspólnotowego w obszarze ochrony środowiska.

60 str., A4, nakład wyczerpany
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: http://www.tnz.most.org.pl/1/index1.htm wróć na początek strony

okładka

Materiały seminaryjne „Przepisy Unii Europejskiej w zakresie ochrony wód”

W materiałach omówiono m.in.: projekt dyrektywy ramowej w sprawie polityki wodnej Unii Europejskiej, projekt ustawy prawo wodne, stanowisko negocjacyjne, dyrektywy: 75/440/EWG dotyczącą wymaganej jakości wód powierzchniowych przeznaczonych do poboru wody pitnej w państwach członkowskich, 78/659/EWG w sprawie słodkich wód wymagających ochrony lub poprawy dla zachowania życia ryb, 79/923/EWG o jakości wód wymaganej dla bytowania skorupiaków i mięczaków, 91/271/EWG dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych komunalnych i jej wdrażanie w państwach Unii Europejskiej, 76/464/EWG w sprawie zanieczyszczenia spowodowanego przez niektóre substancje wprowadzane do środowiska wodnego Wspólnoty (i dyrektywy „córki”), 76/160/EWG dotyczącą jakości wód w kąpieliskach.

140 str., A4, nakład wyczerpany
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: http://www.tnz.most.org.pl/2/index2.htm wróć na początek strony

okładka

Materiały seminaryjne „Przepisy Unii Europejskiej w zakresie ochrony powietrza i hałasu”

W materiałach omówiono m.in.: dyrektywy: 96/61/WE (IPPC) w sprawie zintegrowanego zapobiegania i zmniejszania zanieczyszczeń, ramową 96/62/WE w sprawie oceny i zarządzania jakością otaczającego powietrza, 89/369/EWG w sprawie zapobiegania zanieczyszczaniu powietrza przez nowe zakłady spalania odpadów komunalnych i dyrektywa 89/429/EWG w sprawie zmniejszania zanieczyszczenia powietrza przez istniejące zakłady spalania odpadów komunalnych, dyrektywy dotyczące jakości benzyny oraz paliw do silników Diesla, przepisy Unii Europejskiej w zakresie substancji zubożających warstwę ozonową, przepisy UE w zakresie hałasu, dostosowanie prawa polskiego w zakresie hałasu do przepisów Unii Europejskiej oraz nową ustawę o ochronie środowiska (w zakresie powietrza i hałasu).

120 str., A4, nakład wyczerpany
Zamówienia: Towarzystwo na rzecz Ziemi
Wersja internetowa: http://www.tnz.most.org.pl/3/index3.htm wróć na początek strony

okładka

Gospodarka odpadami: Przykłady rozwiązań

Broszura przedstawia najlepsze praktyki z zakresu gospodarki odpadami, a także rozwiązania mogące w przyszłości stać się elementami pełnego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych, takie jak np.: żywiecki system zagospodarowania odpadów komunalnych obejmujący Żywiec i 17 sąsiednich gmin wiejskich (prawie 1/3 powierzchni byłego województwa bielskiego, 175 tys. osób), kotłownia na odpady drzewne z pielęgnacji zieleni miejskiej w Otwocku k. Warszawy , kompostownie poligonowe na odpady zielone Warszawie, sortownia odpadów oraz kompostownia w Katowicach, a także instalacja odzysku biogazu z wysypiska, system zbiórki odpadów w gminie wiejskiej czy system zbiórki odpadów szklanych na obszarsze Polski Południowo - Wschodniej. Broszura zawiera również przykłady działań edukacyjnych w zakresie gospodarki odpadami prowadzonych przez urzędy, firmy oraz organizacje pozarządowe.

Nakład wyczerpany
Wersja internetowa: http://www.most.org.pl/otzo/publikacje/praktyki/index.htm wróć na początek strony

okładka

Hydrobotaniczne metody oczyszczania ścieków

Publikacja zawiera bogaty opis metod oczyszczania ścieków przy wykorzystaniu roślin hydrofitowych:

  • zastosowanie systemów hydrobotanicznych do porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w rolnictwie, gminie i regionie,
  • oczyszczalnie korzeniowe oraz trzcinowe według technologii duńskiej,
  • opisy istniejących w Polsce obiektów hydrobotanicznego oczyszczania ścieków,
  • fundusze wspierające budowę roślinnych oczyszczalni ścieków w Polsce.

Nakład wyczerpany
Wersja internetowa: http://www.most.org.pl/otzo/publikacje/hydro/index.htm wróć na początek strony

okładka

Informator ekologiczny województwa bielskiego

Publikacja zawiera różnorodne informacje dotyczące ochrony środowiska i związanych z tym problemów - ze zwróceniem szczególnej uwagi na województwo bielskie. Informator jest podzielony na następujące działy: Instytucje, Prawo, Szkoły, Organizacje pozarządowe, Przyroda, Żywność, Ekoturystyka, Powietrze, Woda, Energia, Transport, Odpady, Czysta Produkcja oraz Kalendarz Ekologiczny.

Nakład wyczerpany wróć na początek strony

okładka

Materiały z seminarium pt. "Proekologiczna gospodarka odpadami w gminie - Oświęcim '97"

Materiały te zawierają informacje związane z gospodarką odpadami w gminie:

  • Gospodarka odpadami komunalnymi i przemysłowymi w woj. bielskim;
  • Dioksyny w różnych strategiach przeróbki odpadów komunalnych;
  • Problemy gospodarki odpadami komunalnymi w Oświęcimiu;
  • Finansowanie gminnych inwestycji w gospodarce odpadami;
  • Sposoby zapobiegania i rozwiązywania konfliktów w związku z lokalizacją składowisk odpadów komunalnych;
  • Gospodarka opadami niebezpiecznymi w gminach;
  • Odpady niebezpieczne. Podstawy prawne klasyfikacji. Identyfikacja odpadów niebezpiecznych i ich źródeł. Transport odpadów niebezpiecznych zgodnie z przepisami o przewozie materiałów niebezpiecznych;
  • Kompostowanie;
  • Ustawa o zachowaniu czystości i porządku w gminach - teoria i praktyka;
  • Udział społeczny w lokalizacji inwestycji związanych z usuwaniem odpadów;
  • Rola samorządu w promowaniu czystszej produkcji w gminie Żywiec;
  • Selektywna zbiórka odpadów komunalnych na Żywiecczyźnie.

W dodatku umieszczono m.in. Wzorcowe teksty aktów prawnych (uchwał itd.) wydawanych przez gminy wraz z komentarzem i powołaniem podstawy prawnej dla proponowanych rozwiązań podejmowanych na podstawie ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach opracowane przez prof. Marka Górskiego z Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Łódzkiego.

Nakład wyczerpany
Wersja internetowa: http://www.most.org.pl/otzo/publikacje/sem_proe/index.htm wróć na początek strony

okładka

Proekologiczna gospodarka odpadami w gminie
wydanie I

Przekrojowe opracowanie na temat zasad organizacji i finansowania gminnych systemów zagospodarowania odpadów komunalnych - selektywnej zbiórki, kompostowania i recyklingu oraz procedur lokalizacji inwestycji związanych z utylizacją odpadów. Zawiera także opisy funkcjonujących systemów na terenie kraju.

Nakład wyczerpany
Wersja internetowa: http://www.most.org.pl/otzo/publikacje/poradn/index.htm wróć na początek strony

okładka

Katalog Pozarządowych Inicjatyw Ekologicznych

Pierwsze wydanie Katalogu. Znajdują się w nim informacje o 609 organizacjach zajmujących się ochroną środowiska skatalogowane wg województw, w których posiadają swoje siedziby; w każdym województwie nazwy organizacji uporządkowane są alfabetycznie.

Nakład wyczerpany wróć na początek strony


*) Publikacje bezpłatne można otrzymać po przesłaniu zamówienia i znaczków o nominale 5 zł za 1. egz. i 3 zł za każdy kolejny na adres:

Towarzystwo na rzecz Ziemi
ul.Leszczyńskiej 7
32-600 Oświecim

wróć na początek strony


Strongly reconstructed by MM Bytom
Desing based on Sarkis' project