Główna O Nas Aktualności Projekty Publikacje Kontakt

2008.02.21
NA POMOC SPOŁECZNOŚCIOM LOKALNYM. Pomimo upływu wielu lat od zmiany systemu społeczno- gospodarczego, część mieszkańców naszego kraju nadal nie radzi sobie z problemami wynikającymi z sąsiedztwa uciążliwych zakładów(...)
2007.11.28
W dniu 30.11.2007 r. o godz. 13.00 w siedzibie Biura Polskiego Klubu Ekologicznego, Kraków, ul. Sławkowska 26 A odbędzie się konferencja prasowa Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz Polskiej Zielonej Sieci.(...)
2007.10.12
W dniu dzisiejszym Towarzystwo na rzecz Ziemi wniosło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie odwołanie od decyzji środowiskowej Burmistrza Zatora umożliwiającej prywatnemu inwestorowi realizację małej elektrowni wodnej na rzece Skawie w Podolszu. (...)
monitoring inwestycji hydrotechnicznych
 
Począwszy od 2005 roku Towarzystwo na rzecz Ziemi we współpracy z Polską Zieloną Siecią prowadzi monitoring przedsięwzięć hydrotechnicznych. Celem tych prac jest sprawdzenie racjonalności wydatkowania publicznych pieniędzy na działania hydrotechniczne oraz zbadanie efektywności poszczególnych przedsięwzięć. Efektem dotychczasowych działań jest m.in. przygotowanie i wydanie publikacji "Ocena wybranych robót hydrotechnicznych finansowanych z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego" (2005) oraz raportu "Zapory a powodzie" (2006). W 2007 roku szczególną uwagę postanowiliśmy zwrócić na inwestycje hydrotechniczne współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Stało się to możliwe dzięki wsparciu udzielonemu przez Unię Europejską z budżetu Programu Środki Przejściowe 2004 "Zwiększenie świadomości społecznej oraz wzmocnienie roli organizacji pozarządowych w zakresie rzecznictwa i monitoringu" oraz przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Krakowa. W tym celu do Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz Zarządów Melioracji Wodnych wystąpiono z wnioskami o udzielenie informacji o przedsięwzięciach realizowanych w latach 2004 do 2006, a także inwestycjach planowanych do wykonania w latach 2007 - 2013 w ramach następujących programów unijnych:

- Sektorowego Programu Operacyjnego (2004 - 2006).
- Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego (2004 - 2006).
- Infrastrukura i Środowisko (2007 - 2013).
- Regionalnego Programu Operacyjnego (2007 - 2013).
- Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (2007-2013).

Z tej grupy planujemy wyłonić ostatecznie 8 przykładowych inwestycji, które następnie poddamy szczegółowej ocenie w oparciu o kryteria ekologiczne, społeczno-ekonomiczne i prawne. Po dokonaniu wielokryterialnej analizy przygotowany zostanie raport, który udostępnimy szerokiej opinii publicznej. Społeczeństwo powinno wiedzieć, czy pieniądze unijne są wydatkowane zgodnie z obowiązującymi w Europie standardami środowiskowymi. Natomiast decydenci i administracja muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji prawnych i finansowych, jakie mogą wyniknąć w przypadku wykazania, że w Polsce prowadzone są prace z naruszeniem prawa wspólnotowego.
Realizowany aktualnie projekt będzie również okazją do podjęcia działań prawnych i interwencyjnych w przypadku zagrożenia środowiska przez nieodpowiednio prowadzone roboty hydrotechniczne. Nie zabraknie w nim również elementów edukacyjnych. Dlatego dla działaczy ekologicznych oraz osób niezrzeszonych zaplanowano warsztaty specjalistyczne pozwalające im na prowadzenie w przyszłości monitoringu inwestycji hydrotechnicznych i podejmowanie samodzielnych inicjatyw na rzecz ochrony dolin rzecznych.

Logo WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJflaga Unii Europejskiej   Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Za treść niniejszego dokumentu odpowiada Towarzystwo na rzecz Ziemi. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej wróć na poczštek strony
 
Strongly reconstructed by MM Bytom
Desing based on Sarkis' project