Jan Żarnowiec
Politechnika Łódzka, Filia w Bielsku-Białej

Walory szaty roślinnej
terenów nadbrzeżnych
rzeki Soły w Oświęcimiu

[1]

WSTĘP

Pośród silnie antropogenicznie przekształconych siedlisk Oświęcimia, tereny nadbrzeżne rzeki Soły są ostatnią enklawą roślinności zbliżonej do stanu naturalnego. W stosunku do rejonów przylegających, obszar międzywala wyróżnia wyjątkowe bogactwo florystyczne i zróżnicowanie zbiorowisk roślinnych oraz duży stopień naturalności siedlisk, typowych dla dolnych odcinków rzek podgórskich. Obszar ten jest ostoją wielu rzadkich elementów florystycznych (Karczmarz & Żarnowiec 1989a-b, Zając 1989, Żarnowiec 1983 a-b, 1987, 1996 a-c), a wśród licznie tu występujących zbiorowisk roślinnych - najcenniejsze są rozległe, dobrze zachowane powierzchnie lasów i zarośli łęgowych (Żarnowiec 1996c-d).

Celem niniejszego opracowania jest charakterystyka walorów szaty roślinnej międzywala rzeki Soły w Oświęcimiu. Analizowano również czynniki zagrażające pokrywie roślinnej występującej na tym terenie oraz przedstawiono propozycje ochrony najlepiej zachowanych płatów roślinności.

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA FIZJOGRAFICZNA ANALIZOWANEGO TERENU

Położenie i granice terenu. Badaniami objęto międzywale rzeki Soły na terenie miasta Oświęcimia i wsi Broszkowice (gmina Oświęcim), w województwie bielskim. Analizowany obszar ciągnie się więc wzdłuż biegu rzeki, począwszy od południowych granic wsi Rajsko aż do ujścia Soły do Wisły (długość odcinka ok. 6.5 km). Szerokość międzywala wynosi w przybliżeniu od 150 m do 650 m. Pod względem fizycznogeograficznym, teren ten położony jest w mezoregionie Dolina Wisły, w makroregionie Kotlina Oświęcimska (Kondracki 1994).

Hydrografia i rzeźba terenu. Badany obszar rozciąga się wzdłuż Soły, a na jego terenie znajdują się nieliczne wypłycone starorzecza (głównie wśród lasów łęgowych) i rowy. W górnym odcinku - rzeka lekko meandrując płynie w większości korytem naturalnym, zaś w dolnym (poniżej mostu kolejowego) - koryto jest uregulowane. Międzywale ma charakter doliny o łagodnych spadkach poprzecznych. Lokalnie obserwuje się zabagnione obniżenia terenu porośnięte interesującą roślinnością szuwarową. Międzywale jest w większym lub mniejszym stopniu periodycznie zalewane podczas wysokich stanów wód, co ma duże znaczenie dla rozwijającej się tu pokrywy roślinnej.

Geologia i gleby. Analizowany teren leży w zapadlisku mioceńskim, między Karpatami a Wyżyną Śląsko-Krakowską (Kondracki 1994). Niższą terasę zalegają aluwialne utwory holoceńskie. Wytworzyły się tu gleby zwane madami, o składzie mechanicznym glin, iłów, żwirów i piasków rzecznych. Różne typy mad dominują na międzywalu. Na wyższej terasie występują utwory plejstoceńskie, reprezentowane przez lessy. Na tym podłożu wykształciły się gleby brunatne kwaśnie i wyługowane, jednak zajmują one znikomą powierzchnię. Fragmentarycznie odnajdujemy gleby murszowo-mineralne, które wytworzyły się z płytkich torfów w warunkach obniżenia poziomu wody gruntowej. Występują tu również (nieraz na dosyć dużych powierzchniach) gleby bez typu, których profile zostały zniszczone w wyniku działalności człowieka.

Klimat. Podstawowe dane klimatyczne kształtują się następująco: roczna suma opadów wynosi 700-800 mm, pokrywa śnieżna utrzymuje się około 80 dni, średnia roczna temperatura wynosi 8.2oC, a okres wegetacyjny nie przekracza 215 dni.

Tereny nadbrzeżne Soły są ostatnią enklawą roślinności zbliżonej do stanu naturalnego. Na urwistych brzegach gniazdują jaskółki brzegówki. Fot. Józef Bebak.

PODZIAŁ POWIERZCHNIOWY TERENU

W związku z tym, że analizowany teren charakteryzuje zróżnicowany stopień zachowania szaty roślinnej, niezbędne było podzielenie go na 12 powierzchni (sektorów) badawczych. Dokonany podział waloryzowanego obszaru na mniejsze jednostki, pozwolił na bardziej przejrzyste przedstawienie walorów flory i roślinności na poszczególnych odcinkach międzywala. Wydzielone powierzchnie mają wyraźne granice i są łatwe do zlokalizowania w terenie. Ogólny schemat podziału międzywala na sektory badawcze przedstawiono na mapie (Ryc. 1), a opis poszczególnych powierzchni znajduje się poniżej (Tab. 1).

Tabela 1. Podział powierzchniowy terenu badań

Nr pow. badawczej

Obszar

I

Prawe międzywale Soły; od granicy miasta do końca lasu łęgowego na wysokości stawu PZW na Kamieńcu.

II

Prawe międzywale; od zwartej ściany lasu na wysokości stawu PZW, do zwartej ściany lasu poniżej ul. Kamieniec; granica zewnętrzna początkowo biegnie wałem, a następnie wzdłuż ścieżki koło dawnego śmietniska.

III

Prawe międzywale; od zwartej ściany lasu poniżej ul. Kamieniec, do końca kompleksu leśnego leżącego powyżej boiska sportowego i Mostu Jagiellońskiego; badaniami objęto cały kompleks leśny (od Soły po tereny zabudowane przy ul. Władysława Jagiełły).

IV

Lewe międzywale; od terenów ujęcia wody pod Rajskiem, do końca przewężenia międzywala - na wysokości budynku nr 64 przy ul. Legionów.

V

Rozległa wyspa na Sole - powyżej Mostu Jagiellońskiego.

VI

Lewe międzywale; od przewężenia międzywala na wysokości budynku nr 64 przy ul. Legionów, do Mostu Jagiellońskiego.

VII

Lewe międzywale; tereny parkowo-leśne leżące pomiędzy Mostem Jagiellońskim, a kładką poniżej Mostu Piastowskiego.

VIII

Prawe międzywale; nieużytki i tereny parkowe; od ściany wysokich drzew powyżej Mostu Jagiellońskiego i boiska sportowego, do kładki poniżej Mostu Piastowskiego.

IX

Lewe międzywale; od kładki poniżej Mostu Piastowskiego, do mostu kolejowego.

X

Prawe międzywale; od kładki poniżej Mostu Piastowskiego, do mostu kolejowego.

XI

Lewe międzywale; od mostu kolejowego do ujścia Soły.

XII

Prawe międzywale; od mostu kolejowego do ujścia Soły.

WALORY SZATY ROŚLINNEJ
Obszar międzywala rzeki Soły pełni kluczową rolę dla funkcjonowania przyrody i krajobrazu w Oświęcimiu. Odnajdujemy tu naturalne układy roślinności, charakterystyczne dla dolnego odcinka doliny Soły, a rejon ten w większości przedstawia nieprzeciętne walory przyrodniczo-krajobrazowe. Uzyskane wyniki badań wskazują na dużą wartość przyrodniczą i naukowo-dydaktyczną opracowywanego obiektu.

Na analizowanym terenie obserwujemy duże zróżnicowanie flory mszaków, grupy roślin szczególnie wrażliwych na antropopresję [2], często wykorzystywanej w bioindykacji. Stwierdzono tu występowanie 100 gatunków mszaków - 9 wątrobowców i 91 mchów (Tab. 4). W grupie tej znajdują się 4 gatunki zagrożone w Polsce (Ochyra 1992, Szweykowski 1992), 19 zagrożonych w rejonie Oświęcimia (Żarnowiec 1996b) i 7 górskich (Tab. 2 - 4). We florze dominują mszaki związane z siedliskami o wysokim poziomie wód gruntowych. Na szczególne podkreślenie zasługuje występowanie mchu Barbula ferruginascens, który na międzywalu rzeki Soły w Oświęcimiu ma jedyne obecnie znane stanowisko w Polsce (Karczmarz, Żarnowiec 1989b). Mszaki nie są równomiernie rozmieszczone w terenie, a najbogatsza i najcenniejsza ich flora występuje w sektorach: III, VI i IX. Rycina 1. Schemat podziału międzywala rzeki Soły na powierzchnie badawcze
(I-XII - powierzchnie badawcze)

Tabela 2. Mszaki zagrożone w Polsce

Nazwa

Częstość

Kategoria zagrożenia

Uwagi

WĄTROBOWIEC:
Fossombronia wondraczekii

rzadko

E

stwierdzony na odkrytej glebie na łące; ze sporogonami.
MCHY:
Barbula ferruginascens

rzadko

I

na murku z kamieni; ze sporogonami i rozmnóżkami.
Ephemerum serratum

rzadko

I

na odkrytej glebie; ze sporogonami.
Leptodictyum humile

rzadko

I

na podmokłych łąkach i w szuwarach.
Objaśnienia: E - wymierające, I - o nieokreślonym zagrożeniu.

Tabela 3. Mszaki zagrożone w rejonie Oświęcimia

Nazwa gatunkowa

Częstość

Uwagi

WĄTROBOWCE:
Cephaloziella hampeana rzadko pojedyncze stanowisko; na glebie w murawie; sektor VI; z rozmnóżkami.
Chiloscyphus pallescens rzadko dwa stanowiska; na glebie w zabagnionej łące; sektor III i XII
Riccia fluitans rzadko dwa stanowiska; w niewielkich starorzeczach wśród łęgów topolowo-wierzbowych; sektor III i IX.
MCHY:
Astomum crispum rzadko pojedyncze stanowisko; na odkrytej glebie w murawie; sektor III; ze sporogonami.
Barbula ferruginascens rzadko na murku z kamieni; sektor VI; ze sporogonami i rozmnóżkami.
Calliergon cordifolium rzadko niewielkie populacje w szuwarach przy brzegu zarastających starorzeczy; sektor III, VII i IX.
Campyliadelphus polygamus rzadko niewielka populacja w szuwarach przy brzegu zarastającego starorzecza; sektor IX.
Campyliadelphus stellatus rzadko niewielka populacja w szuwarach przy brzegu zarastającego starorzecza; sektor XI.
Ephemerum serratum rzadko na odkrytej glebie; sektor VI; ze sporogonami.
Eurhynchium schleicheri rzadko nielicznie na glebie i u podstawy drzew w łęgu; sektor III.
Fontinalis antipyretica rzadko nieliczna populacja w zakolu Soły; sektor IV.
Orthotrichum diaphanum rzadko nielicznie na betonowym murku; sektor IV; ze sporogonami i rozmnóżkami.
Orthotrichum pumilum rzadko nieliczne okazy na korze lipy; sektor III; ze sporogonami.
Physcomitriella patens rzadko nielicznie na odkrytej gliniastej glebie; sektor III i IX; ze sporogonami.
Physcomitrium eurystomum rzadko nielicznie na odkrytej gliniastej glebie; sektor VI i VII; ze sporogonami.
Pseudoleskea incurvata rzadko niewielka populacja na betonowym murku; sektor XII; ze sporogonami.
Sanionia uncinata rzadko nielicznie na murszejących kłodach w łęgu; sektor III.
Tayloria serrata rzadko nielicznie na mułku przy brzegu Soły; sektor III; ze sporogonami.
Warnstorfia fluitans rzadko niewielkie populacje w szuwarach; sektor III, IX i XI.

Równie bogata jest tu flora roślin naczyniowych, która liczy 380 gatunków - 6 paprotników, 7 nagozalążkowych i 367 okrytozalążkowych (Tab. 7); tj. ok. 44% flory znanej dotychczas z Kotliny Oświęcimskiej (Zając 1989). Rośliny związane z siedliskami o wysokim poziomie wód gruntowych lub wodne - w większości hemerofobowe (ustępujące na skutek działalności człowieka) - stanowią tu ok. 45% całej flory (Ryc. 2). Należą one do najcenniejszych składników szaty roślinnej międzywala, a ich udział jest wyraźnie większy na powierzchniach zachowujących największy stopień naturalności pokrywy roślinnej (Tab. 7).

W terenie tym odnotowano występowanie 10 gatunków chronionych (6 ściśle i 4 częściowo - Tab. 5) oraz 43 gatunki uważane za rzadkie i bardzo rzadkie w Kotlinie Oświęcimskiej. Zaznacza się udział roślin o górskim typie rozmieszczenia (1.3%). Stwierdzono tu również 21 sędziwych drzew, których wymiary kwalifikują je do drzew pomnikowych (Tab. 6).

Tabela 4. Syntetyczne dane dotyczące flory mszaków międzywala rzeki Soły w Oświęcimiu
 

Powierzchnie badawcze

cały

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

teren

Łączna liczba gatunków

29

35

55

24

7

39

35

18

50

21

31

34

100

w tym: wątrobowce

2

2

7

0

0

3

3

0

4

1

3

4

9

mchy

27

33

48

24

7

36

32

18

46

20

28

30

91

Stopień realizacji flory

29%

35%

55%

24%

7%

39%

35%

18%

50%

21%

31%

34%

100%

Udział gatunków zagrożonych w Polsce

0

0

1

0

0

2

1

0

2

0

0

1

4

Udział gatunków zagrożonych na terenie Oświęcimia

0

0

10

2

0

4

2

0

5

0

2

2

19

Udział gatunków górskich

0

0

3

1

0

2

1

0

2

0

1

2

7

Roślinność terenów nadbrzeżnych chrakteryzuje specyficzna strefowość. Fot. Józef Bebak.

Tabela 5. Wykaz gatunków chronionych

Nazwa gatunkowa

Częstość

Uwagi

łacińska

polska

w terenie

 

Gatunki podlegające ścisłej ochronie:

Dactylorhiza majalis Storczyk szerokolistny

rzadko

pojedynczy okaz na łące; gatunek narażony w Kotlinie Oświęcimskiej
Epipactis helleborine Kruszczyk szerokolistny

rzadko

pojedyncze okazy w lasach i zaroślach
Hedera helix Bluszcz pospolity

rzadko

płożący się okaz w podsuszonym łęgu
Listera ovata Listera jajowata

rzadko

pojedyncze okazy w łęgach
Nuphar lutea Grążel żółty

rzadko

bardzo liczna populacja w starorzeczu Soły
Taxus baccata Cis pospolity

rzadko

nasadzany (brak naturalnych stanowisk), gatunek ściśle chroniony na stanowiskach naturalnych

Gatunki podlegające ochronie częściowej:

Centaurium erythraea Centuria pospolita

rzadko

nielicznie na łąkach
Convallaria majalis Konwalia majowa

rzadko

niewielka populacja w podsuszonym łęgu
Frangula alnus Kruszyna pospolita

rzadko

nielicznie w łęgach
Viburnum opulus Kalina koralowa

często

nielicznie w łęgach

Tabela 6. Wykaz drzew o wymiarach pomnikowych

Nazwa gatunkowa

Powierzchnie badawcze

 

I, II

III

IV, VII

VIII

IX

X, XI

XII

Populus nigra
topola czarna
  137*, 120, 142   142, 126 121  

123, 121

Salix fragilis
wierzba krucha
        101  

100, 104, 104, 105, 107, 108, 110, 111, 114, 114, 136, 145

* średnica w cm na wysokości 1.3 m.

Gatunki synantropijne (antropofity [3]) stanowią co prawda aż 18% całego składu florystycznego, ale rosną one głównie na miejscach gdzie naturalna pokrywa roślinna została zniszczona przez człowieka (np. II, VIII, X) i w niewielkim tylko stopniu wnikają do sektorów o roślinności zbliżonej do stanu naturalnego (np. I, III) (Tab. 7, Ryc. 2). Poszczególne powierzchnie nie są równocenne pod względem florystycznym, a najbogatszy i najcenniejszy skład gatunkowy roślin naczyniowych odnotowano w sektorach: I, III, IX i XI.

Łęgi topolowo-wierzbowe cechuje wyjątkowa bioróżnorodność. Fot. Józef Bebak.

Międzywale rzeki Soły cechuje duże zróżnicowanie roślinności. Na tym niewielkim obszarze stwierdzono występowanie 17 zespołów i 2 zbiorowisk roślinnych, w tym 1 wodny i 9 związanych z siedliskami o wysokim poziomie wód gruntowych. Najcenniejsze na omawianym terenie są rozległe płaty lasów i zarośli łęgowych, które na niektórych powierzchniach zachowały się jeszcze w stanie zbliżonym do naturalnego (Tab. 8). Łęgi topolowo-wierzbowe Salici-Populetum występują na aluwiach większych rzek, w zasięgu wysokich stanów wody, gdzie stanowią trwałe zbiorowisko naturalne (Matuszkiewicz 1981). Cechuje je wyjątkowa bioróżnorodność, a ponadto posiadają dużą wartość przyrodniczo-krajobrazową (Tomiałoć 1993). Na skutek wycinania drzewostanów łęgowych w celu uzyskania terenów pod użytki zielone i prac regulacyjnych prowadzonych w korytach rzek, dobrze zachowane płaty łęgów topolowo-wierzbowych są w Polsce niezmiernie rzadkie (Celiński 1978, Matuszkiewicz 1976). Ten typ fitocenoz leśnych zajmuje obecnie w kraju około 5% swojego pierwotnego stanu posiadania. W województwie bielskim, zbiorowisko to zachowało się również tylko w formie szczątkowej (Denisiuk 1985).

Najlepiej wykształcone płaty lasów i zarośli łęgowych oraz innych cennych zbiorowisk występują w sektorach: I, III, IX i XI (Tab. 8).

Sumując powyższe dane należy stwierdzić, że najcenniejsze elementy szaty roślinnej zlokalizowane są na I, III, IX i XI powierzchni badawczej, gdzie równocześnie znajdują się nieliczne już i wypłycone starorzecza rzeki Soły.

ANALIZA ZAGROŻEŃ SZATY ROŚLINNEJ
Badany obszar, w dużej części, położony jest w pobliżu centrum średniej wielkości miasta liczącego prawie 50 000 mieszkańców. Oświęcim stanowi drugi po Bielsku-Białej ośrodek przemysłowy w województwie bielskim. Znajduje się tu kilka uciążliwych dla środowiska przyrodniczego zakładów przemysłowych, a wśród nich - jedne z największych w Polsce - Zakłady Chemiczne "Oświęcim". Na terenie miasta notuje się przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia atmosfery, wód powierzchniowych i gleby. Dodatkowo, obszar międzywala Soły jest intensywnie penetrowany przez mieszkańców Oświęcimia i licznych przyjezdnych. Oczywiście, różnego rodzaju emisje przemysłowe i wydeptywanie przez ludzi, mają negatywny wpływ na szatę roślinną omawianego terenu. Te formy oddziaływania mają tu charakter procesu przewlekłego. Zmniejszenie negatywnej presji na środowisko badanego obszaru, w dużym stopniu poprawiłoby kondycję jego pokrywy roślinnej. Jest to jednak problem możliwy do rozwiązania w dłuższej perspektywie czasowej. W istniejących obecnie warunkach środowiska, na terenie międzywala zachowała się bardzo zróżnicowana flora, a w niektórych miejscach - występują jeszcze rozległe płaty dobrze zachowanych lasów i zarośli łęgowych, które należą współcześnie do najrzadszych zbiorowisk leśnych w Polsce.

Rycina 2. Udział roślin z głównych grup siedliskowych i antropofitów we florach poszczególnych powierzchni badawczych

Nieliczne już starorzecza Soły są miejscem występowania interesującej flory i fauny. Fot. Jan Żarnowiec.

Drastycznie negatywny wpływ na szatę roślinną omawianego terenu, ma obniżanie się poziomu wód gruntowych i wody w korycie Soły. Przyczyną tego są roboty ziemne prowadzone w międzywalu, "dzika" eksploatacja żwiru z koryta rzeki, a zwłaszcza - dotychczasowe regulacje Soły, które jak się wydaje mają na celu jak naszybsze odprowadzenie wody do zanieczyszczonej Wisły. Czy stać nas na taką rozrzutność, że świadomie i szybko pozbywamy się prawie czystej wody, którą można przecież zatrzymać w środowisku, a w znaczącej części można by ją wykorzystać do celów gospodarczych lub rekreacyjnych?

Na terenie Oświęcimia, głównie na skutek przeprowadzonych prac regulacyjnych i "porządkowych", w ciągu ostatnich 16 lat utraciliśmy bezpowrotnie ponad 30% powierzchni zajmowanych przez lasy łęgowe Salici-Populetum (Ryc. 3).

Szczególnie jaskrawym przykładem dewastacji siedlisk na skutek przeprowadzonej regulacji, są tereny nadbrzeżne w okolicy ul. Kamieniec. Na terasie zalewowym Soły, jeszcze stosunkowo niedawno, występował żyzny i rozległy płat bardzo dobrze zachowanego łęgu topolowo-wierzbowego. W lesie tym rosła jedyna w rejonie naturalna kolonia rzadkiej paproci chronionej - pióropusznik strusi Matteucia struthiopteris (porównaj Żarnowiec 1983b). W efekcie prac regulacyjnych - las i zarośla łęgowe wycięto, a bardzo żyzne siedlisko całkowicie zniszczono. Teren ten starano się zrekultywować i brzegi Soły obsadzono wierzbą purpurową, a na pozostałym obszarze zasiano trawę (bez odpowiedniego przygotowania gleby). Po ok. 12 latach od zakończenia prac regulacyjnych obserwujemy tam - na wąskim pasie przybrzeżnym (uprzednio obsadzonym wierzbami) występują stadia regeneracji zarośli wiklin nadrzecznych, zaś przesuszony i pozbawiony humusu teren planowanej łąki w całości zajmuje wybitnie synantropijne, ubogie florystycznie zbiorowisko z trzcinnikiem piaskowym Calamagrostis epigeios. Czy na takich działaniach polega współcześnie rozumiana regulacja podgórskiej rzeki? W wielu krajach Europy obserwujemy przecież dążenie do stopniowej renaturalizacji uregulowanych uprzednio rzek. Czy w Oświęcimiu nie potrafimy dostrzec walorów Soły, która na dosyć długim odcinku zachowała jeszcze naturalne koryto?

Rycina 3. Zmiany powierzchni zajmowanych przez łęgi topolowo-wierzbowe Salici-Populetum w latach 1980-1996

1 - powierzchnie lasów łęgowych w 1996r.; 2 - powierzchnie lasów łęgowych w 1980r.; 3 - zdewastowane stanowisko pióropusznika strusiego Matteucia struthiopteris

Naiwnym byłoby twierdzenie, że wszelkie regulacje są zbędne i rzekę należy pozostawić samą sobie. Wieloletnie doświadczenie wskazuje jednak, że prace regulacyjne prowadzone dotychczasowymi metodami są głównym czynnikiem zagrażającym szacie roślinnej międzywala.

Prace regulacyjne prowadzone dotychczasowymi metodami są głównym czynnikiem zagrażającym szacie roślinnej międzywala Soły. Fot. Piotr Rymarowicz.

Osobną sprawą jest obsadzanie międzywala obcymi dla tego terenu gatunkami drzew i krzewów, które zachwaszczają rodzimą florę. Dobrym przykładem jest tu robinia akacjowa Robinia pseudacacia zwana pospolicie akacją. Z niewiadomych względów, gatunek ten został niegdyś w nadmiernej ilości nasadzony wzdłuż wałów. Obecnie, robinia szeroko się rozprzestrzeniła na nie uprawianych łąkach i zaczyna wnikać do najsuchszych płatów zdegradowanych łęgów, skąd zaczyna wypierać pozostałe drzewa. Gatunek ten należy stopniowo eliminować z flory międzywala. W nasadzeniach należy preferować rodzime dla tego terenu drzewa, tj.: topolę czarną Populus nigra, wierzbę kruchą Salix fragilis, dąb szypułkowy Quercus robur, lipę drobnolistną Tilia cordata, klon jawor Acer pseudoplatanus, klon zwyczajny Acer platanoides i jesion wyniosły Fraxinus excelsior.

ZALECANE KIERUNKI OCHRONY PRZYRODY
NA OBSZARZE MIĘDZYWALA RZEKI SOŁY
Oświęcim jest miastem, na którego środowisku przyrodniczym wyraźnie odcisnęło się piętno negatywnych skutków działalności gospodarczej. Najlepiej zachowana szata roślinna zajmuje wąski pas terenów nadbrzeżnych Soły, która prowadzi swoje czyste jeszcze wody prawie przez środek miasta. W dużej części naturalne koryto rzeki, jej górski charakter, urozmaicone brzegi i na niektórych odcinkach naturalnie zachowana roślinność - tworzą nieprzeciętny walor estetyczny krajobrazu, typowego dla dolnych odcinków rzek podgórskich. Już od wielu lat postuluje się ochronę terenów leżących nad Sołą (np. Żarnowiec 1983b, 1987, 1996c-d). W ogólnie obserwowanej sytuacji potęgującego się zagrożenia środowiska, naiwne i bezsensowne byłoby stwierdzenie, że na terenach obciążonych silną antropopresją ochrona żywych zasobów przyrodniczych jest działaniem bezzasadnym.

Uregulowane brzegi nawet po wielu latach nie odzyskują naturalnej pokrywy roślinnej. Fot. Józef Bebak.

Wysokie walory przyrodnicze, krajobrazowe i naukowo-dydaktyczne obszaru międzywala rzeki Soły w Oświęcimiu, w pełni uzasadniają utworzenie tu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Ta forma ochrony zabezpieczy bioróżnorodność, a równocześnie stworzy tzw. "korytarz życia" dla migracji cennych gatunków roślin i zwierząt. Najlepiej zachowane łęgi topolowo-wierzbowe (znajdujące się w sektorach: I, III, IX i XI), powinny być dodatkowo chronione jako użytki ekologiczne (porównaj mapa 4 w Żarnowiec 1996c).

Większość sędziwych drzew znajduje się wewnątrz kompleksów łęgowych lub na ich obrzeżu, jedynie w sektorze XII występuje rozluźniona grupa 33 starych i dorodnych wierzb kruchych Salix fragilis, z których 7 przekracza średnicę orientacyjną dla drzew pomnikowych. To skupienie sędziwych drzew proponuję objąć ochroną jako pomnik przyrody.

Stanowisko nader rzadkiego mchu Barbula ferruginascens (w sektorze VI), nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Należy je tylko trwale oznaczyć, aby nie zostało zdewastowane przy okazji prowadzonych prac ziemnych.

MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA TERENÓW MIĘDZYWALA
DO CELÓW DYDAKTYCZNYCH I REKREACYJNYCH

Szczególne walory przyrodnicze obszaru międzywala rzeki Soły w Oświęcimiu i objęcie go różnymi formami ochrony, absolutnie nie wyklucza użytkowania tego terenu w celach dydaktycznych i rekreacyjnych. Zagadnienia turystyki i wypoczynku w środowisku przyrodniczym są integralnie związane z ochroną jego naturalnych walorów, które są nieodzowne do regeneracji sił człowieka.

Niektóre wartościowe fragmenty terenu powinny być wykorzystane do dydaktyki ekologicznej i generalnie biologicznej. Należy wytyczyć dwie ścieżki przyrodnicze i tak je opracować, aby jedną - wykorzystywać do kształcenia ekologicznego mniej przygotowanego odbiorcy, zaś drugą - do dydaktyki na wyższym stopniu wtajemniczenia. Osobno dla każdej ścieżki należy przygotować i wydrukować odpowiedni przewodnik.

Tereny nad Sołą są tradycyjnym już miejscem rekreacji mieszkańców Oświęcimia i coraz liczniejszych przyjezdnych. Obszar ten, po odpowiednim zagospodarowaniu, jest w stanie zaspokoić aktualne i perspektywiczne potrzeby w zakresie wypoczynku codziennego i cotygodniowego. Ponad przeciętne walory przyrodniczo-krajobrazowe; tj. niski stopień urbanizacji, łęgowy krajobraz nadwodny, urozmaicone ukształtowanie terenu, bogata szata roślinna, możliwość plażowania i kąpieli oraz odbywania spacerów - zapewniają właściwe warunki rekreacji i wypoczynku w kontakcie z przyrodą. Ponad 40% powierzchni międzywala, po odpowiednim przygotowaniu, bez większej szkody dla środowiska przyrodniczego, może być wykorzystana do rekreacji o różnym stopniu nasilenia (porównaj mapa 4 w Żarnowiec 1996c). Wydaje się, że umiejscowienie terenów rekreacyjnych (z odpowiednio przygotowaną ofertą socjalno-bytową) na powierzchniach o stosunkowo małej wartości przyrodniczej, pozwoli nam bardziej efektywnie chronić cenniejsze przyrodniczo tereny, w tym - trudno dostępne, wartościowe lasy łęgowe.

PIŚMIENNICTWO

CELIŃSKI F. 1978. Ochrona ekosystemów lądowych. W: W. MICHAJŁOW & K. ZABIEROWSKI (red.), Ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego, t. 1: 667-702, Zakład Ochrony Przyrody PAN, PWN, Warszawa-Kraków.

DENISIUK Z. 1985. Szata roślinna województwa bielskiego. Studia Ośrodka Dokumentacji Fizjograficznej 13: 51-85.

KARCZMARZ K. & ŻARNOWIEC J. 1989a. Studies on propaguliferous species of Pohlia Section Pohliella in Poland. Taxonomy and distribution. Ann. Univ. M. Curie-Skłodowska, Sect. C 44: 143-164.

KARCZMARZ K. & ŻARNOWIEC J. 1989b. Barbula ferruginascens Stirt. (Musci: Pottiaceae) in Poland. Ann. Univ. M. Curie-Skłodowska, Sect. C 44: 165-171.

KONDRACKI J. 1994. Geografia Polski. Mezoregiony fizyczno-geograficzne. ss. 340, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

MATUSZKIEWICZ J. 1976. Przegląd fitosocjologiczny zbiorowisk leśnych Polski. Cz. 3. Lasy i zarośla łęgowe. Phytocoenosis 5(1): 3-66.

MATUSZKIEWICZ W. 1981. Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. ss. 298, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

OCHYRA R. 1992. Czerwona lista mchów zagrożonych w Polsce. W: K. ZARZYCKI, W. WOJEWODA & Z. HEINRICH (red.), Lista roślin zagrożonych w Polsce, pp. 79-85. Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, Kraków.

SZWEYKOWSKI J. 1992. Czerwona lista wątrobowców zagrożonych w Polsce. W: K. ZARZYCKI, W. WOJEWODA & Z. HEINRICH (red.), Lista roślin zagrożonych w Polsce, pp. 75-78. Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, Kraków.

TOMIAŁOJĆ L. (red.), 1993. Ochrona przyrody i środowiska w dolinach nizinnych rzek Polski. ss. 235, Komitet Ochrony Przyrody PAN, Instytut Ochrony Przyrody PAN, Kraków.

ZAJĄC M. 1989. Flora południowej części Kotliny Oświęcimskiej i Pogórza Śląskiego. Zesz. Nauk. Uniw. Jagiell., Pr. Bot. 19: 1-199.

ŻARNOWIEC J. 1983a. Udział i znaczenie diagnostyczne mszaków w zbiorowiskach półnaturalnych i synatropijnych Oświęcimia. ss. 151 + 28 ryc. + 62 tab., Instytut Botaniki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin; praca doktorska; maszynopis.

ŻARNOWIEC J 1983b. Stanowisko pióropusznika strusiego Matteucia struthiopteris w Kotlinie Oświęcimskiej. Chr. Przyr. Ojcz. 4: 55-59.

ŻARNOWIEC J 1987. Alarm dla oświęcimskiej przyrody. Tygodnik "Kronika", rok XI, 28(562): 7.

ŻARNOWIEC J. 1996a. Zbiorowiska mszaków Oświęcimia. Archiwum Ochrony Środowiska 3-4: 145-164.

ŻARNOWIEC J. 1996b. The bryoflora of urban areas - a floristic-ecological case study of Oświęcim town (S Poland). Fragm. Flor. Geobot. 41(1): 355-377.

ŻARNOWIEC J. 1996c. Szata roślinna międzywala rzeki Soły na obszarze Oświęcimia - stan zachowania, zagrożenia i problemy ochrony. Ekspertyza wykonana na zlecenie Zarządu Miasta Oświęcimia, ss. 77 + 2 kolorowe mapy tematyczne; maszynopis.

ŻARNOWIEC J. 1996d. Łęgi topolowo-wierzbowe Salici-Populetum (R. Tx. 1931) Meijer Drees 1936 w Oświęcimiu - stan zachowania, zagrożenia i problemy ochrony. Zeszyty Naukowe - PŁ, Inżynieria Włókiennicza i Ochrona Środowiska 40(12).


  1. Badania nad florą i zbiorowiskami roślinnymi międzywala rzeki Soły prowadzono od 1979r.; analizy w 1996r. częściowo finansował Zarząd Miasta Oświęcimia (umowa nr 100/96).
  2. Antropopresja to całokształt bezpośrednich i pośrednich oddziaływań człowieka, wywołujących zmiany w szacie roślinnej.
  3. Antropofity to gatunki obce naturalnej florze określonego terenu.