WPROWADZENIE

Książeczka ta jest poświęcona pamięci Wirgiliusza Żurowskiego, dzięki którego pracy bóbr został przywrócony przyrodzie Polski.

Na świecie jedynie dwa gatunki - człowiek i właśnie bóbr - potrafią przystosowywać środowisko do własnych potrzeb. W warunkach postępującego przekształcania środowiska przyrodniczego często zachodzi konflikt interesów bobra i człowieka. Jednak o ile działalność człowieka rzadko jest korzystna dla przyrody, o tyle działalność bobrów może przywracać właściwe stosunki wodne, utrzymywać i zwiększać różnorodność biologiczną, ograniczać erozję, zwiększać tempo samooczyszczania się wód, etc. Miejsca zamieszkałe przez bobry są atrakcyjne dla człowieka pod względem estetycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym. Złotym środkiem byłoby zatem pokojowe współżycie obok siebie człowieka i bobra. Ale czy jest to możliwe?

Głównym celem niniejszej publikacji jest upowszechnienie "humanitarnych" sposobów rozwiązywania konfliktów pomiędzy bobrami a człowiekiem. Są one zaczerpnięte głównie z literatury amerykańskiej i kanadyjskiej i dotyczą bobra kanadyjskiego, ale z racji jego podobieństwa do naszego rodzimego gatunku - bobra europejskiego - mogą być stosowane również w Polsce. W książeczce zawarte są również wyselekcjonowane dane z biologii bobra europejskiego, szkicowe analizy wpływu bobra na środowisko i sugestie dotyczące metod gospodarowania populacją. Będzie ona pomocna dla przyrodników, leśników, myśliwych, członków organizacji ekologicznych.

Oczywiście niniejsza książeczka nie jest wolna od błędów, nie obejmuje także całości problemu, będę zatem wdzięczny za przesyłanie wszelkich uwag na adres:

Andrzej Czech
Instytut Biologii Środowiskowej
Uniwersytet Jagielloński
ul. Oleandry 2a
30-063 Kraków
e-mail: czech@eko.eko.uj.edu.pl